Windows Kurulum USB’si veya DVD’si Nasıl Oluşturulur?

Windows kurmak için otomatik olarak boot eden (önyüklenebilir – bootable) bir Windows kurulum USB flash sürücüsü veya DVD’si nasıl oluştururum?

Yorum ekle
1 Cevap
En iyi cevap

Windows USB/DVD Download Tool Resimli Anlatım

1-) Windows USB/DVD Download Tool’u aşağıdaki bağlantıda bulunan “Download” tuşunu kullanarak indirin:

http://wudt.codeplex.com/ (Windows7-USB-DVD-Download-Tool-Installer-en-US.exe)

 

2-) İndirdiğiniz Windows7-USB-DVD-Download-Tool-Installer-en-US.exe dosyasını çalıştırın. Aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi basit olan kurulumu tamamlayın.

Windows 7 USB-DVD Download Tool Setup 01

Windows 7 USB-DVD Download Tool Setup 02

Windows 7 USB-DVD Download Tool Setup 03

 
3-) Masaüstünden, Başlat menüsünden veya arama bölümünden “Windows 7 USB DVD Download Tool” programını açın. Not: Araçta “Windows 7” yazsa da Windows 8 ve Windows 10 da desteklenmektedir.

Windows 7 USB DVD Download Tool

 
4-) “Bu uygulamanın bilgisayarınızda değişiklik yapmasına izin vermek istiyor musunuz?” sorusunu “Evet” tuşuna tıklayarak cevaplayın. Program açıldığında sizden Windows ISO dosyasını seçmeniz istenecektir. ISO dosyasını seçip “Next” tuşuna tıklayın. (Windows ISO dosyası, Windows kurulumu oluşturmak için gerekli olan kaynak dosyaları içeren bir pakettir. Elinizde bir Windows ISO dosyası mevcut değilse bu bağlantıda anlatıldığı gibi oluşturabilirsiniz: Windows 10 Nasıl Kurulur?)

Choose ISO file

Dosya aç

Choose ISO file Next

 
5-) “Choose media type” ekranında Windows yükleme USB flash sürücüsü mü yoksa DVD’si mi oluşturacağınızı seçmeniz istenecektir. Bu makalede USB  flash sürücüsü seçeneği kullanılmıştır. İhtiyacınıza göre “USB device” veya “DVD” tuşuna tıklayın. “Startover” tuşu başa dönmenizi sağlar.

Choose media type

 
6-) “USB device” tuşuna tıkladıktan sonra açılan ekrandan USB flash sürücünüzü seçmeniz istenecektir. Bu makalede 16 GB bir USB flash sürücüsü (H:\) kullanılmıştır. Sürücü harfi sizde farklılık gösterebilir. “Begin copying” tuşuna tıkladığınızda takmış olduğunuz USB flash sürücüsünün silineği uyarısıyla karşılaşacaksınız. Sürücünün boş veya silinmesinde bir sakınca olmadığından eminseniz “Erase USB Device” tuşuna tıklayın. Bir kez daha onayınız istenecektir, “Evet” tuşuna tıklayın.

Insert USB device.

Erase USB Device

Not Enough Free Space

 
7-) Sürücünün biçimlendirilmesi ve dosyaların kopyalanması biraz zaman alacaktır. ISO oluşturma işlemi %100 olana kadar bekleyiniz.

Creating bootable USB device

 
8-) “Bootable USB device created successfully” mesajını görüyorsanız işlem başarıyla tamamlanmış demektir. Programı kapatabilirsiniz. Bilgisayarınız ilk başladığında BIOS’tan başlangıç aygıtı olarak USB flash sürücünüzü seçerseniz Windows kurulumu otomatik olarak başlayacaktır.

Bootable USB device created successfully

Çıkarılabilir Disk H

 

Yukarıda anlatılanlarla ilgili bir sorunla karşılaşırsanız veya sormak istediğiniz bir konu olursa bu başlığa cevap yazabilirsiniz.

 

Bu makale mobilcevap.com ürünüdür.

Admin 5 Aralık 2015.
Yorum ekle

Cevabınız

Cevap göndererek gizlilik poliçesini ve hizmet şartlarını kabul etmiş sayılırsınız.